DİDİM

Üzerinde tarih barındıran Ionya''nın en önemli yerlerşim merkezlerinden Miletos ve Apollon Tapınağı ile antik çağın kehanet merkezi Didim, bugün bile geçmişin izlerini tüm canlılığı ile yansıtmaktadır.

Aydın''ın 106 km. güneybatısında, Büyük Menderes ırmağının Ege denizine döküldüğü yerde üç tarafı denizlerle çevrili yarımada üzerine kurulmuş olan Didim, Ege''nin en güzel denizine sahip kıyıları, yüzlerce koyu, altın sarısı kumsalları, doğal limanları, tekne gezileri, kuzeydoğusunda Bafa gölünün huzur veren maviliği ve binbir çeşit tatil olanakları ile gezilip görülmesi gereken en güzel tatil yörelerinden biridir.

 

DİDİM'İN ÇEVREYE UZAKLIĞI

İzmir Havalimanı : 160km
Bodrum Havalimanı : 100km
Efes Antik Kent : 80km
Prine Antik Kent : 45km
Milet(Miletos)Antik Kenti : 25km
Apollon Tapınağı : 2km

 

Aydın il sınırları içinde bulunan Didim, Kuşadası''na 70 km, Bodrum''a 130 km, İzmir Havaalanı''na 160 km, Bodrum havalimanına 100 km mesafededir.

Ayrıca Didim coğrafi konumu itibariyle Antik şehir Milet''e, Priene''ye, Bafa Gölü''ne, Rum köyü Doğanbey''e, doğa cenneti Karina''ya, Kazıklı koyuna, Poseidon sunağına çok yakındır.

53 km lik kumsal şeridi ile onlarca koya sahiptir. Bu koylardan en önemlisi de Otelimizinde 3. koyunda bulunduğu dünyaca ünlü Altınkum''dur. Tarihi dokusu çok zengin olan Didim''de dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı''nın mimari ikizi Apollon Tapınağı bulunmaktadır.

Yaz turizm sezonu boyunca ülkemizin hemen hemen tüm illerinden düzenli otobüs seferleri bulunan veya ziyaretçilerin kendi ulaşım imkanları ile geldikleri iç turizmin yeni potansiyel merkezidir.